M39003/01-7032
Vishay Sprague
Product No:
M39003/01-7032
Description:
CAP TANT 39UF 10% 10V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 39 µF
Features High Reliability
Failure Rate C (0.01%)