M39006/22-0192
KYOCERA AVX
Product No:
M39006/22-0192
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 22UF 5% 100V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code T2
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.52Ohm
Series Military, MIL-PRF-39006/22, CLR79
Type Hermetically Sealed
Package / Case Axial
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 22 µF
Features High Reliability, Wet Tantalum
Failure Rate M (1%)