M39006/22-0600
Vishay Sprague
Product No:
M39006/22-0600
Description:
CAP TANT 140UF 10% 60V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code T4
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 60 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.406" Dia x 1.126" L (10.31mm x 28.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series Military, MIL-PRF-39006/22, CLR79
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 140 µF
Features High Reliability, Wet Tantalum
Failure Rate R (0.01%)