M39006/22-0630
Vishay Sprague
Product No:
M39006/22-0630
Description:
CAP TANT 22UF 20% 100V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code T2
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.704" L (7.92mm x 17.88mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series Military, MIL-PRF-39006/22, CLR79
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 22 µF
Features High Reliability, Wet Tantalum
Failure Rate R (0.01%)