M39014/021300
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
M39014/021300
Description:
CAP CER 0.015UF 100V BX RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications High Reliability
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Temperature Coefficient BX
Product Status Obsolete
Ratings -
Series Military, MIL-PRF-39014, CKR06
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.015 µF
Features -
Failure Rate R (0.01%)