M50-3140345R
Harwin Inc.
Product No:
M50-3140345R
Description:
CONN RCPT 3POS 0.05 GOLD SMD
In Stock : 1632
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Height 0.134" (3.40mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 500VAC
Contact Finish Thickness - Mating 12.0µin (0.30µm)
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Receptacle
Style Board to Board
Features Pick and Place
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C