M50-3502742
Harwin Inc.
Product No:
M50-3502742
Manufacturer:
Harwin Inc.
Description:
CONN HEADER VERT 54POS 1.27MM
User Guide
Insulation Height 0.039" (1.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 3.00µin (0.076µm)
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.118" (3.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 54
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 98.4µin (2.50µm)
Contact Shape Square
Series Archer M50
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.091" (2.30mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 3.2mm, 4.6mm, 5.4mm, 5.5mm, 6.23mm
Shrouding Unshrouded
Package Bulk
Overall Contact Length 0.248" (6.30mm)