M50-3650642R
Harwin Inc.
Product No:
M50-3650642R
Manufacturer:
Harwin Inc.
Description:
CONN HEADER SMD 12POS 1.27MM
In Stock : 632
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Height 0.325" (8.25mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 1.75A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features Board Lock, Keying Slot, Pick and Place
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 12
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 100.0µin (2.54µm)
Contact Shape Square
Series Archer M50
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post -
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 11.85mm