M55342H11B100DRT5
Vishay Dale Thin Film
Product No:
M55342H11B100DRT5
Package:
0402
Description:
RES SMD 100 OHM 1% 1/20W 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.033" (0.84mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Resistance 100 Ohms
Series Military, MIL-PRF-55342, RM0402
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Features Military, Non-Inductive
Failure Rate R (0.01%)