M55342K10B10B0PWS
Vishay Dale Thin Film
Product No:
M55342K10B10B0PWS
Package:
1010
Description:
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/2W 1010
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.033" (0.84mm)
Tolerance ±0.1%
Size / Dimension 0.105" L x 0.100" W (2.67mm x 2.54mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 1010
Resistance 10 kOhms
Series Military, MIL-PRF-55342, RM1010
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Nonstandard
Features Military, Non-Inductive
Failure Rate P (0.1%)