M5KP190A
MDE Semiconductor Inc
Product No:
M5KP190A
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Package:
P600
Description:
TVS DIODE UP 190VRWM 310VC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 9.7A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 211V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package P600
Series M5KP
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 310V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 190V