M80-4201205
Harwin Inc.
Product No:
M80-4201205
Manufacturer:
Harwin Inc.
Description:
CONN RCPT 12POS 0.079 GOLD PCB
User Guide
Insulation Height 0.205" (5.20mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 120V
Contact Finish Thickness - Mating 12.0µin (0.30µm)
Current Rating (Amps) -
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Beryllium Copper
Connector Type Receptacle
Style Board to Board or Cable
Features Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange, Polarizing Key
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications Automotive, General Purpose, Military
Number of Positions 12
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Screw Lock
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 10.0µin (0.25µm)
Contact Shape Circular
Series Datamate J-Tek
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 7.3mm, 7.55mm