M80-4221805
Harwin Inc.
Product No:
M80-4221805
Description:
CONN 18POS FEMALE DIL VERT SMD
User Guide
Insulation Height 0.220" (5.60mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 120V
Contact Finish Thickness - Mating 12.0µin (0.30µm)
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Female Socket
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Beryllium Copper
Connector Type Receptacle
Style Board to Board or Cable
Features Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange, Polarizing Key
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications Automotive, General Purpose, Military
Number of Positions 18
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Screw Lock
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 12.0µin (0.30µm)
Contact Shape Circular
Series Datamate J-Tek
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post -
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 7.8mm, 8.05mm