M80-5T12022MC
Harwin Inc.
Product No:
M80-5T12022MC
Description:
CONN HEADER VERT 20POS 2MM
User Guide
Insulation Height 0.220" (5.60mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 120V
Contact Finish Thickness - Mating 29.5µin (0.75µm)
Current Rating (Amps) 2.2A
Contact Type Male Pin
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features Keying Slot, Mating Flange
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 121°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 20
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Turn Lock
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 118.1µin (3.00µm)
Contact Shape Circular
Series Datamate J-Tek
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin-Lead
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 7.3mm, 7.7mm, 9.75mm, 10.75mm, 13.35mm, 14.75mm