MA0201CG1R2B250
Meritek
Product No:
MA0201CG1R2B250
Manufacturer:
Meritek
Description:
CAP CER 1.2PF 25V C0G/NP0 0201
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Ratings -
Series MA
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Thickness (Max) -
Mfr Meritek
Capacitance 1.2 pF