MA0402CG0R2B500
Meritek
Product No:
MA0402CG0R2B500
Manufacturer:
Meritek
Description:
CAP CER 0.2PF 50V C0G/NP0 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Ratings -
Series MA
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) -
Mfr Meritek
Capacitance 0.2 pF