MA0805CG102F250
Meritek
Product No:
MA0805CG102F250
Manufacturer:
Meritek
Description:
CAP CER 1000PF 25V C0G/NP0 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Ratings -
Series MA
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) -
Mfr Meritek
Capacitance 1000 pF