MA0805YV474M160
Meritek
Product No:
MA0805YV474M160
Description:
CAP CER 0.47UF 16V Y5V 0805
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient Y5V (F)
Mfr Meritek
Capacitance 0.47 µF