MA201A102KAA
KYOCERA AVX
Product No:
MA201A102KAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1000PF 100V NP0 AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Ratings -
Series Ceralam® MA
Package / Case Axial
Thickness (Max) -
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 1000 pF