MA35-50P-2DS(51)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
MA35-50P-2DS(51)
Description:
CONN HEADER R/A 50POS 2MM
User Guide
Insulation Height 0.157" (4.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200VAC
Contact Finish Thickness - Mating 118.1µin (3.00µm)
Current Rating (Amps) 2A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.138" (3.50mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications General Purpose
Number of Positions 50
Termination Kinked Pin, Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post 118.1µin (3.00µm)
Contact Shape Square
Series MA35
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.102" (2.60mm)