Home / Ceramic Capacitors / MA401C104KAA-BULK
minImg
MA401C104KAA-BULK
KYOCERA AVX
Product No:
MA401C104KAA-BULK
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 0.1UF 100V X7R AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.140" Dia x 0.390" L (3.56mm x 9.91mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Ratings -
Series Ceralam® MA
Package / Case Axial
Thickness (Max) -
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 0.1 µF