MA505C105JAA
KYOCERA AVX
Product No:
MA505C105JAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1UF 50V X7R AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Ratings -
Series Ceralam® MA
Package / Case Axial
Thickness (Max) -
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 1 µF