MAA15-0.8-A
SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Product No:
MAA15-0.8-A
Description:
AC/DC CONVERTER +/-15V 24W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating)
Applications Medical
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Minimum Load Required -
Approval Agency CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.50" L x 4.00" W x 1.62" H (165.1mm x 101.6mm x 41.2mm)
Product Status Obsolete
Number of Outputs 2
Current - Output 2 800 mA
Current - Output 1 800 mA
Series Linear AA
Power (Watts) 24W
Type Linear
Efficiency 55%
Mfr SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Features Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Package Bulk
Voltage - Input 100 ~ 240 VAC