Home / TVS Diodes / MADA3KP17CAE3
minImg
MADA3KP17CAE3
Microchip Technology
Product No:
MADA3KP17CAE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
BI-DIRECTIONAL TVS_16L DIP
User Guide
Bidirectional Channels 8
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 106.6A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 18.9V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Series MDA
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.6V
Package / Case 16-SMD, Gull Wing
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V