MAL204241101E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL204241101E3
Description:
CAP ALUM 100UF 160V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Tolerance -10%, +50%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.768" (19.50mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 580 mA @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.5Ohm @ 100Hz
Ratings -
Series 042 ASH
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 100 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 1 Ohms