MAL204856472E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL204856472E3
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.72 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series 048 RML
Package / Case Radial, Can
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 4700 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 36 mOhms