MAL205156333E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL205156333E3
Description:
CAP ALUM 33000UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.165" (55.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.787" (20.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 7 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series 051 PEC-PW
Package / Case Radial, Can - 5 Lead
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 33000 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 20 mOhms