MAL205256151E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL205256151E3
Description:
CAP ALUM 150UF 400V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Tolerance -10%, +30%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.13 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 850mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series 052 PED-PW
Package / Case Radial, Can - 4 Lead
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 150 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 665 mOhms