MAL205256681E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL205256681E3
Description:
CAP ALUM 680UF 400V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.134" (105.00mm)
Tolerance -10%, +30%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.787" (20.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.56 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 210mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series 052 PED-PW
Package / Case Radial, Can - 5 Lead
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 680 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 155 mOhms