MAL205646682E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL205646682E3
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.16 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 47mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series 056 PSM-SI
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 6800 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 38 mOhms