MAL205654333E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL205654333E3
Description:
CAP ALUM 33000UF 20% 10V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 4.58 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 32mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series 056 PSM-SI
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 33000 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 28 mOhms