MAL211825221E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL211825221E3
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 16V AXIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia x 0.709" L (8.00mm x 18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 145 mA @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.81Ohm @ 100Hz
Ratings -
Series 118 AHT
Package / Case Axial, Can
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 220 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 1.5 Ohms