MAL211947471E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL211947471E3
Description:
CAP ALUM 470UF 40V AXIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Tolerance -10%, +50%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 40 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.591" Dia (15.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 720 mA @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 410mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series 119 AHT-DIN
Package / Case Axial, Can
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 470 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 370 mOhms