MAL212646562E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL212646562E3
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 25V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.827" Dia x 1.496" L (21.00mm x 38.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.1 A @ 100 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 56mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 125°C
Ratings -
Series 126 ALX
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.52 A @ 10 kHz
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 5600 µF
Package Box
Impedance 29 mOhms