MAL216256683E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL216256683E3
Description:
CAP ALUM 68000UF 20% 25V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.134" (105.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 12.44 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 14mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series 162 PLL-PW
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 68000 µF
Package Bulk
Impedance 12 mOhms