MAL220215222E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL220215222E3
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SCREW
In Stock : 25
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.165" (105.80mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 8.3 A @ 100 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 59mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Series 202 PML-ST
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 12.45 A @ 10 kHz
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 2200 µF
Package Box
Impedance 42 mOhms