MAL250159392E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL250159392E3
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.992" Dia (76.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 13.3 A @ 100 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 64mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Series 501 PGM-ST
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 19.95 A @ 10 kHz
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 3900 µF
Package Box
Impedance 52 mOhms