Home / TVS Diodes / MAPLAD36KP110A
minImg
MAPLAD36KP110A
Microchip Technology
Product No:
MAPLAD36KP110A
Description:
TVS DIODE 110VWM 177VC PLAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 204A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 122V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 36000W (36kW)
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 177V
Package / Case Nonstandard SMD
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 110V