Home / TVS Diodes / MART100KP70CA
minImg
MART100KP70CA
MDE Semiconductor Inc
Product No:
MART100KP70CA
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Package:
P600
Description:
TVS DIODE BP 70VRWM 138.0VC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 725A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 78.2V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 100000W (100kW)
Product Status Active
Supplier Device Package P600
Series MART100KP
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 138V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V