Home / TVS Diodes / MART100KP75CA
minImg
MART100KP75CA
MDE Semiconductor Inc
Product No:
MART100KP75CA
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Package:
P600
Description:
TVS DIODE BP 75VRWM 147.0VC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 680A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 83.8V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 100000W (100kW)
Product Status Active
Supplier Device Package P600
Series MART100KP
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 147V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V