MAV0120/3D1GN012
Bulgin
Product No:
MAV0120/3D1GN012
Manufacturer:
Bulgin
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 36V
In Stock : 170
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Illumination Type, Color LED, Green
Operating Temperature -25°C ~ 55°C
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.00mm Dia
Current Rating (Amps) 2A (DC)
Circuit SPST-NO
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 500,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series MAV0120
Voltage Rating - DC 36 V