MAX15006CATT+T
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX15006CATT+T
Package:
6-TDFN (3x3)
Description:
IC REG LINEAR POS ADJ 50MA 6TDFN
In Stock : 7355
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 15 µA
Voltage - Input (Max) 40V
PSRR 66dB (100Hz)
Output Type Adjustable
Number of Regulators 1
Current - Output 50mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 150 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) 10V
Product Status Active
Supplier Device Package 6-TDFN (3x3)
Control Features -
Series -
Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 50mA