MAX1898EUB41
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX1898EUB41
Package:
10-uMAX/uSOP
Description:
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 10UMAX
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Battery Pack Voltage 4.1V
Charge Current - Max 1.4A
Number of Cells 1
Current - Charging Constant - Programmable
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 10-uMAX/uSOP
Series -
Fault Protection -
Package / Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Supply (Max) 12V