MAX1921EUT18+TG104
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX1921EUT18+TG104
Package:
SOT-6
Description:
IC REG BUCK 1.8V 400MA SOT23-6
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Current - Output 400mA
Output Configuration Positive
Topology Buck
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-6
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2V
Series -
Function Step-Down
Package / Case SOT-23-6
Frequency - Switching 1.2MHz
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V