Home / LED Drivers / MAX20090ATP/VY+T
minImg
MAX20090ATP/VY+T
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX20090ATP/VY+T
Package:
20-TQFN-EP (4x4)
Description:
IC LED DRIVER CTRLR PWM 20TQFN
In Stock : 2500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Applications Automotive, Lighting
Voltage - Supply (Min) 5V
Topology SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost)
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Product Status Active
Supplier Device Package 20-TQFN-EP (4x4)
Internal Switch(s) No
Number of Outputs 1
Series Automotive, AEC-Q100
Type DC DC Controller
Package / Case 20-WFQFN Exposed Pad
Voltage - Supply (Max) 65V
Voltage - Output 65V
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Frequency 200kHz ~ 2MHz