Home / Voltage Reference / MAX6043AAUT33#TG16
minImg
MAX6043AAUT33#TG16
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX6043AAUT33#TG16
Package:
SOT-6
Description:
IC VREF SERIES 0.06% SOT23-6
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Noise - 0.1Hz to 10Hz 5.3µVp-p
Output Type Fixed
Tolerance ±0.06%
Current - Output 10 mA
Mounting Type Surface Mount
Current - Supply 650µA
Temperature Coefficient 15ppm/°C
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-6
Reference Type Series
Noise - 10Hz to 10kHz 9.5µVrms
Series -
Package / Case SOT-23-6
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Input 5.3V ~ 40V