MAX6469UT28AD3+T
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX6469UT28AD3+T
Package:
SOT-6
Description:
IC REG LIN POS ADJ 300MA SOT6
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 136 µA
Voltage - Input (Max) 5.5V
PSRR -
Output Type Adjustable (Fixed)
Number of Regulators 1
Current - Output 300mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 96 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) 5.5V
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-6
Control Features Reset, Shutdown
Series -
Package / Case SOT-23-6
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V (2.8V)
Voltage Dropout (Max) 0.21V @ 300mA