MAX8868EUK28+TG002
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX8868EUK28+TG002
Package:
SOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT23-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 180 µA
Voltage - Input (Max) 6.5V
PSRR 63dB (10kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 100 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage Dropout (Max) 0.165V @ 150mA (Typ)