MBC300-1T48G-2
Bel Power Solutions
Product No:
MBC300-1T48G-2
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 200/300W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
Applications Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4.242 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)
Product Status Active
Number of Outputs 1
Current - Output 1 3.75 A
Series MBC300 (300W)
Power (Watts) 200W (300W Forced Air)
Type Open Frame
Efficiency -
Mfr Bel Power Solutions
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC