MBC350-1048L
Bel Power Solutions
Product No:
MBC350-1048L
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Description:
POWER SUPPLY;MBC350-1048L;AC-DC;
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Applications Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CE, cUL, UL, NEMKO
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.00" H (127.0mm x 76.2mm x 25.4mm)
Product Status Not For New Designs
Number of Outputs 1
Current - Output 1 4.17 A
Series MBC350 (350W)
Power (Watts) 200W (350W Forced Air)
Type Open Frame
Efficiency 94%
Mfr Bel Power Solutions
Features Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC